Ляльковий театр, який розташований на вулиці Проскурівській знають більшість хмельничан. Тут відбуваються лялькові вистави для малечі, різноманітні заходи, майстер-класи. Але чи знають хмельничани історію створення лялькового театру? Аби дізнатися більше переходьте на сайт khmelnytskyi-trend.in.ua.
Історія будівлі лялькового театру
Навіть якщо ви жодного разу не були в ляльковому театрі в місті Хмельницькому, то все одно звертали увагу на будівлю в класичному стилі, яка розташована по вулиці Проскурівській. Насправді будинку далеко за сто років, адже він побудований у 1880-х роках. Але у минулому столітті споруду кілька разів перебудовували доки він не набув свого сучасного вигляду.
Цей красивий, двоповерховий будинок належав одному з найбагатших людей Проскурова — купцю першої гільдії Хаїму Маранцу. Потрібно зазначити, що родина Маранців була великою, тому іноді плутали імена купців. Так сталося і з будинком театру. Багато років вважали, що будівля належить Соломону Маранцу. Але в обласному архіві було знайдено документи, де є підтвердження, що будинок був у власності двоюрідного брата Соломона — Хаїму Маранцу.
Одна з найкращих садиб в Проскурові
Маранцу належала не лише одна з кращих садиб в Проскурові, яка була оточена прекрасним садом. Купець торгував борошном, цукром, лісом, утримував великий нафто-гасовий склад. Також він мав велику кількість нерухомості, яку здавав в оренду. А ще володів 12 крамницями у місті.
Додамо, що Хаїм Маранц був набожною людиною та відомий серед юдейської громади. Саме тому Маранц вирішив збудувати на своїй ділянці богодільню для євреїв та невелику синагогу. Відповідно практично весь квартал належав йому.
У 1920 році садибу Маранца націоналізували і тут знадився окружний відділ НКВС.

Культурне життя будинку
Після Другої світової війни будівлю перетворили на Палац піонерів. Садибу почали перебудовувати, спорудили колонаду головного входу, перепланували приміщення, облаштували глядацьку залу. Адже особняк Маранца був розрахований для життя, а не для організації заходів. Також були встановлені скульптури піонерів, які пізніше забрали.
У 1989 році Палац піонерів перенесли у нове приміщення, а у будинку Маранца розмістився обласний театр ляльок.
Без сумніву будівля театру ляльок є однією з найкращих в Хмельницькому. Споруда демонструє архітектурну забудову у Проскурові наприкінці ХІХ – середини ХХ століття. Саме завдяки цьому будинку можна уявити, як понад сто років тому виглядала вулиця Олександрівська.
Заснування театру ляльок
Театр ляльок було засновано у 1970 році. Його засновником вважається Сергій Єфремов. На початку театр був розташований у двох кімнатах місцевої філармонії, проте згодом він розширився. Першою виставою у театрі ляльок була “Повсталі джунглі”. Вона дуже сподобалася глядачам та мала великий успіх. Друга вистава “Котик-Вуркотик” теж отримала схвальний відгук у маленьких глядачів.
У 1974 році почало працювати перше стаціонарне приміщення лялькового театру. Воно знаходилося за адресою вулиця Володимирська, 103. Репертуар театру збільшується, починають працювати все нові актори, режисери.
Хмельницький театру ляльок вважається один з кращих в Україні та має звання “академічний театр”. Тут систематично відбуваються вистави, майстер-класи, різноманітні заходи для маленьких хмельничан.
В репертуарі понад 80 вистав. Це і українські народні казки, міфи, казки народів світу. Додамо, що Хмельницький театр є засновником міжнародного фестивалю — лабораторії театрів ляльок “Дивень”.
Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви більше дізналися про історію рідного міста.