Історія хмельницького театру імені Михайла Старицького 

Театр — це важлива складова сучасного суспільства. У театрі люди відпочивають, розвиваються духовно, насолоджуються виставами, грою акторів. Театр є практично у кожному обласному центрі України. Хмельницький не виключення. Театр імені Михайла Старицького розташований у центральній частині міста. Сьогодні ми поговоримо про історію становлення театру у нашому місті та про розвиток театрального життя. Більше інформації дізнайтеся на сторінках сайту khmelnytskyi-trend.in.ua.

З чого все починалося

Театр Михайла Старицького бере початок не в Хмельницькому, а в Новочеркаську. Крайовий український державний драматичний театр був створений у 1931 році. Він обслуговува українців Краснодарського краю та Північного Кавказу. Першим директором був С. Чернявський. Українці побачили такі перші вистави як: «Овеча криниця», «Запорожець за Дунаєм», «Наталка-Полтавка», «Маруся-Богуславка», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть». 

Вже через два роки театр перевели в Україну — місто Вінниця. Заклад став Вінницьким пересувним робітничо-колгоспним театром. Артисти гастролювали містами України. 

У 1938 році театр перевели до міста Кам’янець-Подільський. Адже у ті роки саме Кам’янець-Подільський був адміністративним центром регіону.

Під час Другої світової війни театр виступав у військових частинах. Після звільнення області від фашистів театр повернувся у Кам’янець-Подільський. 

Переїзд театру у Проскурів 

Театральний сезон 1944-1945 років розпочали вже у Проскурові з виставою Івана Франка “Украдене щастя”. Перенести театр імені Петровського з Кам’янці у Проскурів планували ще у 1941 році, проте війна стала на заваді переїзду. Театр функціонував під шефством Київського театру імені Івана Франка. Провенційному театру допомагали артистами, приїжджали нові режисери. 

Потрібно зазначити, що спершу в театрі демонстрували переважно українську класику, проте згодом почали з’являтися п’єси російських, радянських та західних драматургів. 

У 2009 році театр Петровського був переіменовий. Закладу присвоєно ім’я видатного письменника та драматурга Михайла Старицького.

Театральне життя в Проскурові

Театральне життя у Проскурові почало діяти у 1892 році. У дерев’яному приміщені, власником якого був Михайло Шильман, був організований театр. Точніше Шильман здавав його приїжджим театральним трупам. Але приміщення не відповідало театральним вимогам, тому артисти не дуже хотіла їхати на гастролі до Проскурова. Саме це спонукало Михайла Шильман побудувати нову будівлю для театру. Нову споруду було побудовано на вулиці Олександрівській, а поруч був збудований невеликий готель де артисти могли переночувати. З 1907 року на центральній вулиці Проскурова починає вирувати мистецьке життя. У театрі Шильман грають найкращі акторські колективи з Києва, Одеси, Петербурга. 

У 1920 році театр припинив своє існування. У приміщенні закладу організували клуб імені Володимира Леніна. Зі сцени замість вистав проводяться конференції, пленуми, засідання, сесії мітинги. Щоправда, вистави також були. Їх ставив пересувний робітничо-селянський театр. 

У сучасному Хмельницькому, у будівлі на вулиці Проскурівській, розташований будинок культури. 

Потрібно зазначити, що міський будинок культури — місце де відпочиває хмельницька молодь. Тут відбуваються театральні вистави, фестивалі, концерти, дискотеки, ігри КВК тощо. Також тут діють майже два десятки колективів, студій, гуртків. А ще це єдиний концертний зал в місті, який належить громаді та є загальнодоступним. 

Ось така історія театрального життя міста Хмельницького. Сподіваємося, наш матеріал був для вас цікавим і ви зробили відповідні висновки. А як часто ви ходите до театру? Чекаємо на ваші коментарі у соціальних мережах.

Comments

.,.,.,.