Доля кінематографу та місць показу фільмів у Хмельницькому за радянських часів

Кінотеатр імені Т. Г. Шевченка – кінотеатр в обласному центрі місті Хмельницькому, центральний і найбільший кінотеатр міста (і області), улюблений у городян осередок культури й дозвілля. Кінотеатр розташований за адресою: вул. Проскурівська, буд. 40. Заклад не змінював свого профілю ніколи протягом своєї 70-літньої історії. Нині в кінотеатрі здійснюється демонстрація вітчизняних та зарубіжних кінофільмів, проходять різноманітні культурні події, інші масові заходи. Детальніше про центр кіномистецтва далі у матеріалі khmelnytskyi-trend.in.

Про роки заснування та існування кінотеатру

Спорудження нового спеціалізованого кінотеатру у актуальному для свого часу архітектурному стилі в тодішньому Проскурові розпочалося у 1936 році, однак урочисте відкриття його відбулося лише 13 листопада 1940 року. Цього ж дня відбувся перший кіносеанс – демонстрували нову комедію «Музична історія». Першою назвою кінотеатру на тривалі роки стала «Кінотеатр імені Чкалова».

Кінотеатр ім. Чкалова у Хмельницькому відразу по праву увійшов до числа найкращих в УРСР, адже мав найсучаснішу для свого часу кіноапаратуру, просторий кінозал, фойє, бібліотеку, музично-оркестровий зал, буфет. Містився він на тодішній центральній площі міста.

Під час Другої Світової війни у кінотеатрі продовжували показувати кіно – переважно для офіцерів і солдатів німецької армії. У 1942 році поблизу приміщення кінотеатру впав німецький літак. По війні, у 1949 році в кінотеатрі ім. Чкалова обладнали малий зал, розширили великий. 1964 року кінотеатр став широкоформатним

У перші роки незалежності України, в 1992-му, заклад дістав сучасну назву – його перейменували у кінотеатр імені Т. Г. Шевченка, хоча і донині старожили нерідко називають його народною назвою «Чкальник».

Изображение удалено.

Історія кінематографу в місті Проскурові

1908 року в Проскурові з’явився перший ілюзіон. Знаходився він на вул. Кам’янецькій у зовсім непривабливій споруді (нині на цьому місці – чотириповерховий будинок, в якому розміщений художній салон). Через рік у Проскурові з’являється новий кінотеатр «Оаза», який належав С.Оксмону і знаходився у приміщенні нинішнього монотеатру «Кут».

Незабаром на першому поверсі двоповерхового будинку (нині розташована дитяча музична школа №1) проскурівський підприємець Йосиф Штейншлегер відкриває найкращий у місті й окрузі ілюзіон, він отримав назву «Модерн». Радянська влада націоналізувала кінотеатр і призначила вже колишнього власника «Модерна» його директором.

1936 р. у Проскурові розпочалося будівництво нового спеціалізованого кінотеатру. Урочисте відкриття намічалося на середину 1938 року. У зв’язку з будівництвом на території нашого краю особливо важливого об’єкту так званої «Лінії Сталіна» – системи укріплених районів, замість запланованих двох років кінотеатр споруджували майже п’ять.

В радянські часи у місті працювало ще кілька кінотеатрів, а саме «Мир», кінозал Будинку офіцерів та Будинку культури мікрорайону Ракове. З початком дев’яностих років всі кінотеатри пережили кризу. Працюють лише кінотеатри «Планета» та імені Тараса Григоровича Шевченка.

Comments